19 Mayıs 2009 Salı

Türkan Saylan’ı kaybettik
İSTANBUL - İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü'nde tedavi gören Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, bugün sabah 04.45'te yaşamını yitiridi.

Cuma günü ÇYDD Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında yorulan ÇYDD Genel Başkanı Saylan, Cumartesi günü İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü'nde tedavi altına alınmıştı.

Türkan Saylan, kan değerlerinin düşük çıkması nedeniyle, son günlerinde ziyaretçi kabul edemiyordu. Uzun süredir kanserle mücadele eden Türkan Saylan, 5 yıldır düzenli kemoterapi tedavisi görüyordu.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Onkoloji Enstitüsü doktoru Yavuz Dizdar, Saylan'ın, 19 yıldır İÜ Onkoloji Hastanesinde tedavi gördüğünü belirtti.

Tedavi süreci, son 7 yılda, ilerlemiş hastalık tablosu şeklinde seyrediyordu. Buna karşılık son iki haftalık süreçte vücut fonksiyonlarının tedrici olarak bozulması üzerine Saylan'ın onkoloji tedavisinin sonlandırıldığına dikkat çeken Dizdar, "Bu sürede sadece destek tedavisi sürdürülmüştür. Bütün girişimlere rağmen Prof. Dr. Türkan Saylan, 18 Mayıs, saat 04.45'te hayata gözlerini yummuştur. Saylan'a Allah'tan rahmet, ailesine ve bütün sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum" dedi.

'Saylan kansere direnmenin de sembolüydü'

Türkan Saylan'ın doktorlarından Prof. Dr. Pınar Saip ise Saylan'ın, son 24 saate kadar bilincinin açık olduğunu, hatta Cumartesi sabahı dondurma yiyerek su içtiğini söyledi. Saylan'ın sorulara da mantıklı cevaplar verebildiğini dile getiren Saip, "Son 24 saatte bilinci kapandı. 7-8 yıl boyunca kemoterapi alarak yaşamla ilgili sorumluluklarını yerine getirmiştir. Bunun sonunda da ölümü büyük bir vakarla, kendisinden beklenen sorumlulukla, onurlu bir şekilde karşılamıştır" diye konuştu.

Türkan Saylan'ın naaşı bugün defnedilecek. Saat 14.00'te Lütfi Kırdar’da tören düzenlenecek, ardından Teşvikiye Camii'nde ikindi namazının ardından cenaze namazı kılınacak. Saylan daha sonra, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Teşvikiye Camii'ndeki cenaze törenine katılanlar Rumeli Caddesi, Halaskargazi Caddesi ve Büyükdere Caddesi'nden yürüyerek Zincirlikuyu Mezarlığı'na gidebilecek.

ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Aysel Çelikel, cenaze töreninin hiçbir siyasi boyutunun olmayacağını, sadece halkın sevgisine dayalı bir tören gerçekleştirileceğini söyledi.

Çelikel, "Hoca çok teferruatlı işleri sevmezdi. Rahatsız edici törenlerden çok hoşlanmazdı. O yüzden Lütfi Kırdar'da 1 saatlik bir tören yapacağız. Bir kaç kişi konuşacak. Her gelen konuşamayacak. Bunları da tespit ettik" diye konuştu.

Cenazeye çelenk göndermek yerine ÇYDD'ye bağışta bulunulması istendi.Hiç yorum yok: